Název sekce

Charakteristika projektu

Již desátou sezonu úspěšně běží projekt Českého atletického svazu nabízející dětem a jejich rodičům možnost navštěvovat atletické kroužky zaměřené na všestrannou pohybovou aktivitu. V současnosti je najdete na 220 místech po celé republice a to nejen v atletických klubech a oddílech, ale i v dalších subjektech, které nabízejí volnočasové aktivity. Úspěšně se hravá atletika také začlenila do nabídky kroužků v mnoha školách a školkách. Atletika pro děti si prostě za krátkou dobu získala množství příznivců a tak se s námi zdravě hýbe už přes 16 tisíce dětí. Projekt podporují slavní sportovci jako třeba oštěpařka Bára Špotáková, překážkářka Zuzana Hejnová nebo koulař Ladislav Prášil. 

V roce 2014 se Český atletický svaz rozhodl myšlenku sportování šitého na míru nejmenším dětem rozšířit a to o nabídku obohacení tělesné výchovy na prvním stupni základních škol o hravé základy atletických disciplín. Projekt v základu vychází ze zkušeností s atletikou určenou dětem ve věkovém rozmezí 5 až 11 let. Za uplynulé roky vznikla a stále vzniká propracovaná metodika, ve spolupráci s firmou JIPAST bylo navrhnuto náčiní a nářadí, které po všech stránkách vyhovuje této věkové kategorii a díky odborným školením a seminářům se nám daří nové zkušenosti dostávat do praxe. Všechny tyto novinky z oblasti práce s nejmenšími atlety Český atletický svaz chce zúročit právě v projektu Atletika pro děti do škol, který umožňuje zapojeným školám, začít v rámci hodin tělesné výchovy také 'atletit'. 

Byli bychom rádi, kdyby tento nový projekt napomohl tomu, aby děti ve školách tělocvik nejen bavil, ale aby pochopily, jak důležité je, že se pohyb stane součástí jejich zdravého životního stylu. Právě atletika, která v začátcích nenutí děti ke specializaci, ale je zaměřená na všestrannou pohybovou aktivitu, je podle našeho názoru ideální pro obohacení hodin tělesné výchovy. Učitelé mohou těžit z její nesporné výhody – všestrannosti. Běh, skok, hod, jsou totiž pohybové aktivity, které jsou základem nejen pro jednotlivé disciplíny v atletice, ale i skvělým odrazovým můstkem pro jiné sporty. Patronkou projektu je naděje české chůze, Anežka Drahotová, juniorská mistryně světa a držitelka juniorského světového rekordu, medailistka z Mistrovství Evropy "dospěláků" 2018.

Co VÁM projekt Atletika pro děti nabízí?

Metodiku- DVD Atletika pro děti do škol, brožuru Atletika pro děti, knihu Atletika pro děti a jejich rodiče, učitele a trenéry (některé materiály jsou zdarma, jiné lze zakoupit za výhodnou cenu)


Školení a semináře- školení Atletika pro děti  do škol v rámci DVPP, účast na  našich seminářích


Soutěže a akce- atletické soutěže pro 1. stupeň ZŠ: Atletický trojboj, Štafetový pohár, různé naše korespondenční soutěže


Nářadí, náčiní a pomůcky- jednotlivé pomůcky nebo celou školní sadu lze zapůjčit na určitou dobu nebo přímo zakoupit od výrobce


Materiály- diplomy, letáky, papírové medaile a rozvrh hodin ke stažení z webu. Aktivním školám tiskoviny zasíláme.

Celý projekt je založen na vzájemné informovanosti o atletění. Obecně: vy nám budete  posílat informace (stačí emailem), zda a jak v hodinách TV atletíte  (třeba s vypůjčenou sadou pomůcek,...) a my vás  budeme informovat o aktuálním dění  v atletice.

Zaujal vás projekt Atletika pro děti do škol a chtěli byste se do něj zapojit? 
Kontaktujte emailem koordinátorku projektu, Ivetu Rudovou, (irudova@atletika.cz) a zašlete jí vstupní informace. Mail musí obsahovat následující: adresu a název vaší školy, kontaktní osobu, email a telefon. Takto se během pár dní objevíte v naší databázi spolupracujících škol. 
 
Vždy se začátkem školního roku začíná i aktuální ročník našeho projektu. Zapojit se lze ale i kdykoliv během školního roku.
 
Zapojené školy (třídy) od nás dostanou certifikát o spolupráci na konkrétní školní rok.
 
Pokud s námi budete celý školní rok atletit, obdržíte na jeho konci závěrečný cerifikát podepsaný patronkou projektu Anežkou Drahotovou a drobný dárek.
 
Informace k novému ročníku pro školní rok 2018/19 najdete ZDE.